تبلیغات
به سوی ظهور - نظر علم درباره عالم پس از مرگ
 
 
 
نظر علم درباره عالم پس از مرگآیا حیات پس از مرگ وجود دارد؟ دین شناسان می توانند ساعتها در این مورد بحث كنند، اما دكتر جفری لانگ (Jeffrey Long) متخصص تومور چه اعتقادی دارد؟ وی معتقد است شواهد علمی صراحتا می گویند پاسخ به سوال فوق بله است.

<<بقیه در ادامه مطلب...>>

وی در كتاب «شاهدِ پس از مرگ» (Evidence of the Afterlife) كه این هفته وارد بازار شد، نتیجه ی مناقشه برانگیز خود را در این مورد ارائه كرده است. كتابی كه حاصل پژوهشهای ده ساله ی وی در موضوع تجربیات هنگام مرگ و بررسی تجربیات شخصی 1600 نفر در هنگام مرگ است. وی در گفت و گو با مجله ی تایم درباره ی ماهیت تجربه ی هنگام مرگ و درهم‌كنش مذهب و علم صحبت می كند.
این مصاحبه پرخواننده ترین صفحه ی امروز وب سایت تایم بود.

پاسخ: تجربه ی هنگام مرگ دارای دو مولفه است. نخست این كه فرد باید به مرگ نزدیك باشد. به این معنی كه شرایط جسمی اش به قدری وخیم باشد كه در صورت عدم بهبود، بمیرد. معمولا فردی را كه بیهوش است، یا از نظر بالینی مرده است و ضربان قلب و تنفسش متوقف شده است می توان نزدیك به مرگ در نظر گرفت. مولفه ی دوم این است كه مرگ درست از بیخ گوش شخص عبور كند و وی در عین حال بتواند این مساله را به وضوح تجربه كند و به خاطر بیاورد.

پرسش: پاسخ شما به شكاكانی كه كه می گویند باید پایه و اساس زیست شناسانه یا فیزیولوژیكی برای چنین تجربه ای وجود داشته باشد چیست؟ چرا كه شما در كتاب خودتان می گویید چنین تجربه ای از نظر پزشكی غیر قابل توضیح است.
پاسخ: جالب این جا است كه بر خلاف كتاب من كه توضیحی در مورد این تجربه ارائه نمی دهد، بیش از بیست توضیح جایگزین برای این تجربه از سوی شكاكان ارائه شده است. دلیل این تعداد زیاد كاملا مشخص است. چرا كه هیچ یك از این توضیحات، حتی برای خود شكاكان، قابل فهم نیستند.

پرسش: شما می گویید، میزان شك و تردید درمورد تجربه ی هنگام مرگ نسبت به گذشته بسیار كاهش یافته است و آگاهی در این مورد نیز افزایش داشته است. دلیل این اتفاق چیست؟
ظرف 35 سال گذشته صدها مقاله ی علمی درمورد تجربیات هنگام مرگ منتشر شده است. علاوه بر آن، رسانه ها توجه ویژه ای به این پدیده داشته اند. بخصوص وب سایتهای اینترنتی صدها هزار صفحه را به این موضوع اختصاص داده اند. همه ی اینها به افزایش آگاهی مردم در این زمینه كمك كرده است.

پرسش: شما در كتاب خود اشاره می كنید كه برخی از منتقدان می گویند همه ی كسانی كه تجربه ی هنگام مرگ داشته اند، جزییات این تجربه را قبلا از دیگران شنیده اند وبه نوعی تحت تاثیر محیط بوده اند. شما در تحقیقات خود چگونه با این مساله مقابله كردید؟
پاسخ: ما داستانهایی كه درمورد تجربه ی هنگام مرگ دریافت می كنیم، عینا به وب سایت خودمان می فرستیم. با توجه به این كه ماهانه 300 هزار صفحه توسط 40 هزار بازدید كننده از سراسر دنیا خوانده می شود، و تا كنون هیچ كسی موفق نشده است داستانهای تكراری را شناسایی كند، نشان دهنده ی با اصالت بودن داستانها است. در ضمن، شفافیت كار ما و تعداد بالای بازدیدكنندگان وب سایت، خود بیانگر كیفیت بالای كار است.

پرسش: شما می گویید این پژوهش تاثیرات شخصی زیادی هم بر روی شما گذاشته است. چگونه؟
پاسخ: من یك پزشك هستم كه با سرطان مبارزه می كنم. علی رغم همه ی تلاشهایمان، همه ی بیماران علاج پیدا نمی كنند. اعتقاد من به زندگی زیبای پس از مرگ، به من كمك می كند تا بتوانم با نیروی بیشتری به جنگ این هیولای وحشتناك بروم. نیرویی كه قبلا نداشتم. این اعتقاد به من كمك می كند كه بتوانم پزشك بهتری برای بیمارانم باشم.

پرسش: شما می گویید ما می توانیم با بررسی تجربیات هنگام مرگ درمورد حیات پس از مرگ نتیجه گیری كنیم. اما واقعا فكر نمی كنید این كار مثل مقایسه ی سیب و پرتقال است؟
پاسخ: از نظر علمی مصاحبه با افرادی كه كاملا مرده اند، امكان پذیر نیست. با توجه به این محدودیت، ما باید ببینیم بهترین كار ممكن چیست. اگر مغز كسی هیچگونه عملكردی نداشته باشد، مانند زمانی كه شما دچار سكته ی قلبی می شوید، به نظر من این فرد نزدیكترین مدل به آن چه است كه دنبالش هستیم. یعنی مطالعه و بررسی این مساله كه آیا تجربه ی هوشیارانه در جایی خارج از مغز امكان پذیر است یا خیر.

پرسش: شما در كتابتان به این نكته اشاره كرده اید كه تحقیقات شما می تواند دست مذهب را بازتر كند. اما آیا مساله ی حیات پس از مرگ یك مساله ی علمی است یا مذهبی؟
پاسخ: من فكر می كنم ما هم اكنون تركیب جالبی از این دو داریم. این پژوهش مستقیما به ما یادآور می شود كه مذهب در طول هزاره های گذشته چه چیزهایی به ما گفته است. مذهب مشخصا به ما گفته است كه حیات پس از مرگ وجود دارد و كل جهان دارای هدف مشخصی است. در واقع پژوهش علمی ما مهر تاییدی برای همه ی چیزهایی است كه مذهب سالها است به ما گفته است. این كتاب گام بزرگی در نزدیك كردن علم و مذهب به یكدیگر است.

پرسش: آیا جنبه ای از تجربیات بشری وجود دارد كه به نظر شما علم نمی تواند حتی نزدیكش بشود؟
پاسخ: قطعا همین طور است. آنچه كه واقعا پس از مرگ اتفاق می افتد یكی از این مسائل است. توجه كنید كه همه ی آنچه در این مورد می دانیم، همواره نیازمند مقداری ایمان نیز هست. در عین حال، وقتی شما به شواهد علمی زندگی پس از مرگ نگاه می كنید، مقدار ایمان مورد نیاز برای باور داشتن به حیات پس از مرگ به طرز قابل توجهی كاهش می یابد

منبع:
www.parsiteb.com/fa/news.php?nid=11063[ ]
ن : محمد روحانی
ت : پنجشنبه 24 فروردین 1391
 
 
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.
 
 

کد مداحی و آهنگ مذهبی