تبلیغات
به سوی ظهور - چهل داستان وحدیث از حضرت فاطمه(س)
 
 
 
چهل داستان وحدیث از حضرت فاطمه(س)

پیشگفتار
شكر و سپاس بى منتها، خداوند منّان را، كه ما را آفرید و تمام امكانات سعادت بخش و نعمت هاى خوشبختى ، و اسباب و وسایل هدایت را در اختیار ما قرار داد.
و بهترین درود و تحیّت بر روان پاك اشرف مخلوقات ، پیامبر عظیم القدر اسلام ، و بر اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام ، خصوصا یگانه دخت خاتم پیغمبران ، سرور زنان دنیا و آخرت ، حضرت فاطمه زهراء سلام اللّه علیها.
و لعن و نفرین بر ظالمان و دشمنان ایشان ، كه در حقیقت دشمنان خدا و رسول هستند.
نوشتارى كه در اختیار شما خواننده محترم قرار گرفته ، گزیده اى از سخنان و زندگى سراسر آموزنده اوّلین مظلوم ستمدیده اءهل بیت رسالت است ، كه پس از پدر تا آخر عمر از شدّت مصائب روحى و جسمى گریه و ناله مى كرد.
سوّمین معصومى كه آفرینش جهان هستى به بركت وجود مقدّس اوست ، همان طورى كه در حدیث قدسى خطاب به رسول خدا صلّلى اللّه علیه و آله چنین آمده است :
((لَوْلاكَ لَما خَلَقْتُ الا فْلاكَ، وَلَوْلا عَلىُّ لَما خَلَقْتُكَ، وَلَوْلا فاطِمَةُ لَما خَلَقْتُكُما)).
یعنى ؛ اى محمّد! اگر تو نبودى ، جهان با این عظمت را نمى آفریدم و اگر علىّ علیه السلام نبود، تو را نمى آفریدم و اگر فاطمه زهراء سلام اللّه علیها نمى بود، شماها را نمى آفریدم .
و ده ها آیه قرآن ، حدیث قدسى و روایت در فضیلت و عظمت آن بانوى نمونه بشریّت ، الگوى تمام عیار زنان جوامع اسلامى ، كه با سندهاى متعدّد در كتاب هاى مختلف وارد شده است .
و این مجموعه برگزیده و گلچینى است از ده ها كتاب معتبر(1) در جهت هاى مختلف : عقیدتى ، فرهنگى ، عبادى ، سیاسى ، اقتصادى ، اجتماعى ، اخلاقى ، تربیتى و ... .
باشد كه این ذرّه دلنشین و لذّت بخش مورد استفاده و إ فاده عموم خصوصا جوانان و دوشیزگان محترم قرار گیرد.
و ذخیره اى باشد:
((لِیَوْمٍ لایَنْفَعُ مالٌ وَ لابَنُون إِلاّ مَنْ اءَتَى اللّه بِقَلْبٍ سَلیم لى وَ لِوالِدَىّ، وَ لِمَنْ لَهُ عَلَیَّ حَقّ)) إ ن شاء اللّه تعالى

 
((مؤ لّف ))
اختر گوهرنماى فروزنده ولایت


اى ماه دو هفته ، اختر آوردى
اى درّ یتیم ، گوهر آوردى
اى نور خدا از جیب عصمت
یعنى ز خدیجه دختر آوردى
از مركز آسمان رفعت
تابنده چه ماه انور آوردى
از نافه ناف خطّه خاك
یك توده ز مشگ و عنبر آوردى
هستى دادى به كشتىِ إ مكان
اى كشتىِ هستى ، لنگر آوردى
خود صادر اوّلى وز اوّل
یك صادر دیگر مصدر آوردى
هم تلخى كام ما امروز
بیرون كردى و شكر آوردى
جانى به جهان ، دوباره دادى
یك باره ، روان دیگر آوردى
اى پادشه سریر لولاك
بر فرق وجود افسر آوردى
یكتاست علىّ و نیست همتایش
او را به علىّ برابر آوردى (2)
ختم رسل چو فاطمه گر دخترى نداشت
بى شبهه آسمان حیا اخترى نداشت
گر خلقت بتول ، نمى كرد كردگار
در روزگار، شیر خدا همسرى نداشت
از این دو گر یكى نه به هستى قدم زدى
این یك براستى زنى و آن شوهرى نداشت
بى دختر پیغمبر ما عرصه وجود
مانند امّتى است كه پیغمبرى نداشت (3)
 

خلاصه حالات سوّمین معصوم
ولادت با سعادت آن بانوى نمونه و مجلّله . بنابر مشهور، روز جمعه ، بیستم ماه جمادى الثّانى سال پنجم بعثت ، سه سال پس از جریان معراج در شهر مكّه معظّمه واقع شد؛ و جهان ظلمانى را به نور مقدّس خود روشن نمود.
و چون آن حضرت به دنیا آمد تنى چند از زنان بهشتى با ظرف هائى از آب كوثر در كنار بستر خدیجه حضور یافته و نوزاد را غسل دادند.
پس از آن ، نوزاد لب به سخن گشود و اظهار داشت :
((اءشهد اءن لا إ له إ لاّ اللّه ، و اءنّ اءبى رسول اللّه سیّد الا نبیاء، و اءنّ بَعْلى سیّد الا وصیاء، و وُلدى سادة الا سباط)).
و سپس نام یكایك آن زنان بهشتى را به زبان آورد؛ و بر هر یك سلام نمود.
نام : فاطمه ، زهراء(4)، صلوات اللّه و سلامه علیها.
كنیه : اُمّ اءبیها، اُمّ الا ئمّة ، اُمّ الحسنین و ... .
لقب : سیّدة نساء العالمین ، بضعة الرّسول ، بتول ، صدّیقة ، راضیة ، مرضیّة ، مباركة ، طاهرة ، مطهّرة ، عذراء، زكیّة ، محدّثة ، صفیّة ، سیّدة ، عابدة ، مظلومة ، حكیمة ، حلیمة ، تقیّة ، حبیبة ، كاظمة ، رؤ وفة و... .
و هر یك از لقب ها، اشاره به بعضى از كمالات و صفات حسنه مخصوص آن بانوى مكرّمه خواهد بود.
پدر : حضرت محمّد، پیامبر عظیم القدر اسلام صلّلى اللّه علیه و آله مى باشد.
مادر : خدیجه دختر خویلد، اوّلین زنى كه به وحدانیّت خداوند و نیز رسالت پیامبر اكرم صلّلى اللّه علیه و آله ایمان آورد و همراه آن حضرت نماز جماعت خواند؛ و تمام ثروت خود را كه یكى از ثروتمندان مهمّ بوده است براى ترویج دین اسلام در اختیار همسرش ، حضرت رسول قرار داد.
خادمه آن حضرت : فضّه نام داشت كه خود داراى فضائل و مناقبى است ، از آن جمله این كه حافظ تمام قرآن بود.
نقش انگشتر حضرت : ((اءمِنَ الْمُتوسِّلُونَ)) بوده است .
حضرت زهراء سلام اللّه علیها كوچكترین فرزند خانواده و تنها یادگار حضرت رسول صلّلى اللّه علیه و آله بود.
آن بانوى بزرگوار، بسیار مورد تكریم و احترام خاصّ پدرش رسول گرامى اسلام قرار مى گرفت و حتّى بارها هنگام ورود جلوى پایش بلند مى شد و پیشانى او را مى بوسید و مى فرمود:
فاطمه از من است و من از اویم ، پدرش فدایش باد، هر كه فاطمه را خوشنود نماید مرا خوشنود كرده ، و هر كه او را ناراحت نماید مرا ناراحت كرده است و ... .
در بسیارى از روایات آمده است : حضرت زهراء سلام اللّه علیها، در طول مدّت عمر پر بركت خود، هیچ گاه خون حیض و یا خون نفاس ‍ مشاهده ننمود؛ و بر خلاف دیگر زن ها همیشه پاك و پاكیزه بود و به همین جهت است كه آن حضرت را طاهره و مطهّره نامیده اند.
در سنین هشت سالگى از شهر مكّه معظّمه به سوى شهر مدینه منوّره مهاجرت نمود.
در مورد زمان ازدواج حضرت زهراء سلام اللّه علیها بین مورّخین و محدّثین اختلاف نظر است ؛ ولى مشهور آن است كه حضرت در سنین ده سالگى به ازدواج امیرالمؤ منین ، امام علىّ علیه السلام در آمد، كه در ماه مبارك رمضان نامزدى و خطبه نكاح واقع شد؛ و در ماه ذى الحجّة مراسم عروسى انجام گرفت .
در مدّت عمر آن حضرت نیز بین تاریخ نویسان و راویان حدیث اختلاف نظر است ، ولى مشهور عمر مبارك حضرت را بین 18 تا 25 سال گفته اند.
همچنین در این كه آن بانوى مكرّمه چند روز پس از شهادت پدر گرامیش ، دار فانى را وداع گفت و به شهادت رسید، در كتاب هاى تاریخ و حدیث ، مابین چهل روز تا شش ماه آمده است ، ولى معروف بین 75 تا 95 روز گفته شده است .
لیكن مشهور سیزدهم جمادى الاوّل و یا سوّم جمادى الثّانى ، سال دهم هجرى قمرى را گفته اند.(5)
علّت رحلت و شهادت آن مظلومه تاریخ : مصیبت ها و شكنجه هاى دردناكى بوده است كه پس از رحلت پیامبر اسلام صلّلى اللّه علیه و آله ، توسّط افراد معلوم الحال بر آن حضرت وارد ساختند كه تاریخ ، آنها را ثبت نموده است .
به طورى كه حضرت پس از پدرش هیچ گاه خندان و شادمان دیده نشد، بلكه مرتّب گریان و ناراحت بود تا جائى كه یكى از چهار گریه كنندگان عالم به حساب آمده است .
آن حضرت اوّلین فردى بود كه در اسلام ، برایش توسّط اءسماء بنت عُمیس ، با تقاضاى خود حضرت تابوت ساخته شد، به جهت آن كه حتّى پس از وفاتش حجم بدن مقدّسش مورد دید افراد قرار نگیرد.
مراسم غسل و كفن و دفن ، همچنین نماز بر جنازه مطهّر آن حضرت توسّط همسرش ، امام علىّ علیه السلام و برخى دیگر از نزدیكان خاصّ، شبانه انجام گرفت .
و محلّ قبر آن حضرت تا هنگام ظهور امام زمان عجّل اللّه تعالى فرجه الشّریف از چشم همگان مخفى و پنهان بوده و خواهد بود.
فرزندان : حضرت داراى سه فرزند پسر به نام هاى : امام حسن ، امام حسین ، محسن ؛ و دو دختر به نام هاى : حضرت زینب و امّ كلثوم علیهم السلام بوده است .
نماز آن حضرت : دو ركعت است ، در ركعت اوّل پس از قرائت سوره حمد، صد مرتبه سوره قدر، و در ركعت دوّم صد مرتبه سوره توحید خوانده مى شود.
و پس از سلام نماز، تسبیحات آن حضرت ؛ و سپس صد مرتبه صلوات بر پیغمبر و اهل بیتش سلام اللّه علیهم فرستاده مى شود.
و بعد از آن حوائج و خواسته هاى مشروعه خود را از درگاه خداوند متعال در خواست نماید.(6)
ثناى میلاد فاطمه سلام اللّه علیها

 

 


به ساقى اى صبا بگو، حاجت ما برآورد
ساغرى از براى ما، ز آب كوثر آورد
به ساغر لطیفه گو، بگو لطیفه اى بگو
كه مطرب از ره وفا چنگ به مضمر آورد
بگو به ماه آسمان ، به خود نبالد این قَدَر
كه ماه بى قرین من ، سر از افق در آورد
ماه جمادى آمده ، موقع شادى آمده
باز منادى آمده ، به نخل دل بر آورد
دوباره گشته این جهان به رتبه ، برتَر از جنان
كه حقّ به خیل بانوان هادى و رهبر آورد
دوش شنیدم این ندا كه امشب از ره وفا
براى ختم الا نبیاء خدیجه دختر آورد
چه دخترى كه مظهر شرم و حیا و عفّت است
چه عفّتى كه عصمتش صفاى دیگر آورد
نیافریده ذات حقّ به جز خدیجه مادرى
كه دخترى چو فاطمه پاك و مطهّر آورد
به بحر رحمتش خدا بیافرید یك صدف
كه یازده گهر از او و صُلب حیدر آورد
خدا براى عقل كلّ، دخترى همچو برگ گل
به كورى دو دیده مرده اءبتر آورد
بهر نثار مقدمش ز فرو شادى و شعف
لعل گهر طبق طبق ، مریم و هاجر آورد
به شاءن دخت مصطفى جبریل امشب از سَما
چو برگ گل ورق ورق آیه ز داور آورد
ندیده مهر مادرى چو خاتم پیمبران
فاطمه را خداى او به جاى مادر آورد
مهین حبیبه خدا، دیده گشود از وفا
كه چون حسین آیتى بر خصم ستمگر آورد(7)
 
سخن در شكم و ورود نور
روزى مفضّل بن عمر به محضر امام جعفر صادق علیه السلام شرفیاب شد و از آن حضرت پیرامون چگونگى ولادت حضرت فاطمه زهراء سلام اللّه علیها سؤ ال كرد؟
امام صادق علیه السلام فرمود: هنگامى كه حضرت خدیجه با پیغمبر خدا صلّلى اللّه علیه و آله ازدواج كرد، زنان مكّه با او به مخالفت برخاستند و خدیجه از این امر بسیار نگران و اضطراب داشت ، تا آن كه بعد از مدّتى ، نطفه حضرت زهراء سلام اللّه علیها منعقد گردید.
و پس از گذشت اندك زمانى ، جنین مونس مادر خود شد و از درون شكم با وى سخن مى گفت و خدیجه این راز را پنهان مى داشت تا آن كه روزى حضرت رسول صلّلى اللّه علیه و آله وارد منزل گردید و متوجّه شد كه خدیجه با كسى سخن مى گوید، فرمود: با چه كسى سخن مى گفتى ؟
خدیجه پاسخ داد: با جنین و بچّه اى كه در شكم دارم ، سخن مى گفتم ؛ چه این كه او انیس و مونس من مى باشد.
حضرت رسول فرمود: اى خدیجه ! جبرئیل علیه السلام به من خبر داد كه این نوزاد، دختر است و خداوند متعال از نسل او امامان و پیشوایان دین را برگزیده است ، تا در روى زمین خلیفه و براى جهانیان حجّت باشند.
پس زمان به سرعت گذشت و لحظات حسّاس ورود نور از جهان ظلمانى رحم فرا رسید،
آن گاه خدیجه براى زنان قریش پیام فرستاد تا او را در مورد زایمانش كمك نمایند؛ لیكن آنان با طرح سخنانى تلخ و شماتت آمیز، از انجام كار اجتناب كردند.
و خدیجه سخت دل تنگ شد و در غم و اندوه فرو رفته بود، كه ناگاه چهار زن گندمگون و رشید وارد منزل وى شدند وگفتند:
اى خدیجه ! ما از جانب پروردگار، به یارى تو آمده ایم ، من ساره همسر ابراهیم و مادر اسماعیل هستم و این آسیه دختر مزاحم هم نشین تو در بهشت خواهد بود، و آن دیگرى مریم دختر عمران و مادر عیسى است و آن یكى هم ، كلثوم خواهر موسى مى باشد.
و سپس آن چهار زن بهشتى در اطراف بستر خدیجه نشستند و او را كمك و یارى نمودند تا این كه ناگهان نور وجود حضرت فاطمه سلام اللّه علیها در حالى كه پاك و پاكیزه بود دیده به جهان گشود؛ و از تشعشع نور جمالش ، تمام خانه هاى مكّه را روشنائى بخشید.
پس از آن ، ده فرشته با در دست داشتن ظرف هاى بهشتى و آب كوثر وارد شدند و نوزاد عزیز را غسل دادند و او را با دو پارچه سفید و خوشبو پوشاندند.
در همین لحظه ، نوزاد لب به سخن گشود و شهادت به یگانگى خداوند و رسالت پدرش ، حضرت محمّد و امامت شوهرش ، حضرت علىّ و یازده فرزندش صلوات اللّه علیهم داد؛ و نام مبارك فرد فرد آن بزرگوان را بر زبان جارى نمود.
و سپس بر یكایك حاضران سلام كرد، پس از آن همچنین میهمانان تبریك و شاد باش گفتند، و آن گاه از منزل خارج شدند.(8)
زینت منزل یا رضایت خداوند
در روایات بسیارى وارد شده است :
هرگاه رسول خدا صلّلى اللّه علیه و آله از مسافرت مراجعت مى نمود، ابتداء به حضور دختر گرامیش فاطمه زهراء سلام اللّه علیها وارد مى شد و دقایقى را در كنار وى مى نشست ، تا آن كه جریان غزوه تبوك پیش آمد و حضرت رسول به همراه امیرالمؤ منین علىّ صلوات اللّه علیهما به قصد جنگ تبوك حركت كردند و رفتند.
و حضرت زهراء سلام اللّه علیها خود و فرزندانش را با گوشواره وگردنبند نقره زینت كرد، همچنین روسرى خود را با زعفران رنگ نمود و پرده اى هم براى اتاق تهیّه و آویزان كرد.
و این حركت بدان جهت بود كه وقتى پدرش رسول خدا و شوهرش امیرمؤ منان از مسافرت و میدان نبرد جنگ بازگشتند خوشحال شوند.
و هنگامى كه حضرت رسول از مسافرت بازگشت طبق معمول به منزل حضرت زهراء وارد شد؛ و چون آن صحنه را مشاهده نمود با ناراحتى از منزل خارج گشت و به مسجد رفت .
حضرت فاطمه سلام اللّه علیها متوجّه علّت ناراحتى پدرش شد، به همین جهت سریع تمام آنچه را كه براى زینت خود و بچّه ها و براى زینت اتاق تهیّه كرده بود، در آورد و همه آن ها را براى پدرش فرستاد و پیام داد تا آن ها را، به هر كارى كه صلاح مى داند در راه خداوند متعال مصرف نماید.
موقعى كه آن اسباب و وسایل را خدمت رسول خدا صلّلى اللّه علیه و آله آوردند، حضرت سه مرتبه فرمود: ((فداها اءبوها)) یعنى ؛ پدرش فدایش گردد.
و سپس افزود: دنیا از براى محمّد و اهل بیتش (صلوات اللّه علیهم و نیز براى شیعیانشان -) نخواهد بود.
و چنانچه دنیا به اندازه بال پشه اى ارزش مى داشت ، ذرّه اى از آن را كافران بهره مند نمى شدند.(9)
مهریّه و جهیزیّه بهترین عروس
در این كه مهریّه حضرت فاطمه سلام اللّه علیها و نیز جهیزیّه اش چه مقدار و چه وسایلى بوده ، بین نویسندگان اختلاف نظر است كه در این نوشتار اشاره اى به مشهور گفتار تاریخ نویسان مى شود:
مهریّه حضرت فاطمه سلام اللّه علیها: دوازده و نیم وَقیه مى باشد كه هر وَقیه معادل چهل درهم مى باشد، بنابر این مهریّه آن حضرت پانصد درهم بوده است .
و بعضى گفته اند: چهارصد مثقال بوده ، كه هر هفت مثقال ، معادل ده درهم مى باشد.
و عدّه اى هم گفته اند: چهارصد و هشتاد درهم بوده است .
صورت جهیزیّه : طبق روایتى چنین آمده است ، كه حضرت علىّ علیه السلام شتر خود را به مبلغ چهارصد و هشتاد درهم فروخت و آن را به عنوان مهریّه تحویل رسول خدا صلّلى اللّه علیه و آله داد، و حضرت رسول آن ها را در اختیار عمّار یاسر و بعضى دیگر از اصحاب خود قرار داد تا براى دخترش بهترین عروس دنیا جهیزیّه خریدارى نمایند.
صورت جهیزیّه به این شرح مى باشد:
1 پیراهن عروس ، به قیمت هفت درهم .
2 عبا چادر قُطوانى كوفه اى .
3 پوشیه ، براى پوشش صورت از دید نامحرمان .
4 رو انداز سیاه رنگ .
5 تخت خواب ، جهت ایمنى از حیوانات گزنده .
6 دو عدد گلیم كتانى مصرى .
7 چهار عدد بالش و متكّا، كه درون آن ها از گیاهان خشك و خوشبو پر شده بود.
8 یك عدد پرده نازك از جنس پشم .
9 یك قطعه حصیر، از اطراف بَحرین قَطَر .
10 دستاس ، جهت آرد كردن گندم و.... از سنگ ساخته شده بود.
11 قدح و طشت مِسّى ، براى خمیر كردن آرد و شستن لباس .
12 ظرف آب مشگ ، كه از پوست بزغاله بود.
13 قدحى چوبى براى شیر و دوغ .
14 مشگ كهنه ، جهت سرد شدن آب .
15 آفتابه و لگن .
16 بستو سبز رنگ ، جهت روغن و ... .
17 كترى سفالى ، شبیه آفتابه .
18 فرش از پوست حیوان ، جهت نشستن .
19 مشگ آب ، براى كارهاى متفرقه .(10)

منبع:www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/Fatemeh/Shahadat/87/Ketab/40dh-fatema/zah00001.aspx#link2


[ ] | [ کلمات کلیدی ] : حضرت فاطمه(س)-چهل حیث فاطمی-حدیث-
ن : محمد روحانی
ت : پنجشنبه 24 فروردین 1391
 
 
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.
 
 

کد مداحی و آهنگ مذهبی